اخبار انجمن

انجمن صنفی کارفرمائی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده ایران

نگاهی به مشکلات گذشته فعالیت مراکز اسقاط و بازیافت خودروی فرسوده بی تردید مفید فایده خواهد بود .

کد خبر: ۸۸۰۴-۱۲۲۳۱

دوشنبه ۲۹ تیر ۱۳۸۸ – ۱۳:۳۵


به دلیل اجرایی نشدن طرح‌های مصوب؛ رییس انجمن هشدار داد: بسیاری از مراکز اسقاط و بازیافت خودرو در آستانه ورشکستگی هستند
سرویس : اقتصادی – صنعت، معدن، تجارت
در حال حاضر ۱۰۵ مرکز اسقاط و بازیافت خودرو در کشور وجود دارد که این مراکز ظرفیت از رده خارج کردن سالانه یک میلیون دستگاه خودرو فرسوده را از ناوگان حمل ‌و نقل کشور دارند. مصطفی جودی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو ـ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب گفت: تاکنون بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان در صنعت اسقاط و بازیافت خودرو در کشور سرمایه‌گذاری شده است، اما متاسفانه به دلیل موانع موجود بر سر راه اجرای طرح‌هایی مانند خروج خودروهای فرسوده و جایگزینی خودروهای نو با خودروهای فرسوده، بسیاری از مراکز اسقاط و بازیافت خودرو در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند. وی با اشاره به این‌که باید دلیل اجرایی نشدن طرح‌های فوق را از مسوولان ستاد مدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت پرسید، عنوان کرد: همه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی به اهمیت اجرای طرح‌هایی مانند خروج خودروهای فرسوده از جنبه‌های مختلف مانند بهینه‌سازی و مدیریت مصرف سوخت، نوسازی ناوگان حمل و نقل و رونق‌بخشی به بازار خودرو پی برده‌اند، اما در این بین هر مشکلی اعم از مشکلات اعتبار و پرداخت تسهیلات یا استفاده از ارزش گواهی اسقاط خودرو که وجود دارد، باید با هماهنگی‌ سازمان‌های ذی‌ربط هرچه سریع‌تر برطرف شود. جودی تاکید کرد: همه زیرساخت‌های لازم برای اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده در کشور وجود دارد، اما متاسفانه به دلیل معطل ماندن اجرای طرح‌های مصوب، بسیاری از مراکز اسقاط و بازیافت خودرو مجبور به تعدیل نیروهای کاری خود شده‌اند. رییس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو همچنین با بیان این‌که صنعت اسقاط و بازیافت خودرو مواد اولیه صنعت فولاد کشور را نیز تامین می‌کند، خاطرنشان کرد: با حمایت‌ از صنعت اسقاط و بازیافت خودرو می‌توان از واردات قراضه به عنوان ماده اولیه تولید صنعت فولاد کشور جلوگیری کرد؛ ضمن این‌که اگر سن اسقاط خودروها در کشور کاهش یابد می‌توان از قطعات خودروهای اسقاطی مجددا به عنوان قطعات دست دوم در بازار استفاده کرد. انتهای پیام

 اگر به رفتار امروزتان ادامه دهید
فکر میکنید تا ۱۰ سال دیگر
 در چه شرایطی قرار خواهید داشت ؟

همایش رکورد و طرح جدید

بسمه تعالی.

مدیران عامل محترم مراکز اسقاط و بازیافت کشور.

سلام علیکم.
با احترام، ضمن تبریک پیشاپیش فرارسیدن سال ۱۳۹۴، و قدردانی و سپاس از زحماتی که در سال جاری در خصوص اسقاط گسترده خودروهای فرسوده انجام پذیرفت، به اطلاع می رسد روز شنبه ۲۳ اسفند ۹۳ در سالن همایشهای سازمان حفاظت محیط زیست، جنب پارک پردیسان تهران، همایش رکورد خروج بالاتر از ۳۰۰ هزار دستگاهی خودروهای فرسوده از ناوگان حمل و نقل با  حضور معاون اول محترم رئیس جمهور، معاون محترم اجرایی رئیس جمهور و سایر مقامات اجرایی کشور برگزار می گردد.
از کلیه مدیران محترم مراکز اسقاط و بازیافت دعوت می گردد در این همایش ملی و تقدیر از سه مرکز نمونه و سایر فعالان این عرصه حضور به هم رسانند.
با توجه به رونمایی از طرح اسقاط ۹۴ (اسقاط بدون جایگزین کلیه کاربری ها) در این همایش، توسط معاون محترم اجرایی رئیس جمهور، شرایط زیر برای این طرح و فعالیت در سال آتی ابلاغ می گردد:
۱- طرح آسمان من روز جمعه ۲۲ اسفند مسدود خواهد شد.
۲- معادلسازی و سن فرسودگی برای کاربری های مختلف در این طرح جدید بر اساس مقررات (اطلاعیه قبلی) می باشد.
تبصزه – در صورت لزوم و فراهم شدن امکان نرم افزاری مربوط، ثبت نام برای سن های بالاتر از سن مصوب به طور جداگانه اعلام خواهد شد.
۳- ثبت نام کلیه کاربری ها، صرفا با پلاک ملی (و نه پلاک مجازی) امکان پذیر خواهد بود.
۴- مقررات اسقاط خودروهای قابل تردد کمافی السابق پابر جا بوده و ستاد در طرح جدید سخت گیری بیشتری اعمال خواهد کرد.
۵- برای خودروهای سنگین داشتن کارت هوشمند فعالیت ضرورت نخواهد داشت.
۶- کاربری سواری صرفا دارای زیر مدل یوده و سایر کاربری ها کف سنی ندارند.
۷- امکان ثبت نام کاربری تاکسی در این طرح وجود نداشته و طرح تاکسی در طرحی مستقل با لحاظ ملاحظات مربوطه انجام خواهد شد.
۸- مراکزی که دارای مجوز سنگین از ستاد (و ارسال نامه از ستاد یه راهور) باشند امکان ثبت نام برای کاربری های سنگین خواهند داشت.
تبصره- ملاک فعلی مجوز گذشته صادر شده بوده و با توجه به الزام داشتن پروانه بهره برداری در سال آتی برای همه مراکز، امتیازات گذشته مراکز و همچنین سیستم جدید ارزیابی (پس از ابلاغ) مورد عمل قرار خواهد گرفت.
۹- سایر ضوابط اجرایی طرح دقیقاً همانند «طرح آسمان من» می باشد.
۱۰-تاکید می گردد مراکز با تمرکز در انجام درست عملیات اسقاط از ورود به حوزه مربوط به خرید و فروش خودروی فرسوده و سایر مواردی که به فرایندهای تجاری واردکنندگان می باشد، در موقعیت شغلی مرکز خودداری نمایند.
۱۱- تاکید می گردد مراکز اسقاط در تبلیغات رسانه ای از اعطای خودروی جایگزین و تسهیلات بانکی و همکاری با شرکتهای واسطی که با این شکل فعالیت می نمایند، (مگر با ذکر بدون ارتباط این موضوع به فرایند اسقاط و صرفاً با شرکتهای مجاز تحت نظارت بانک مرکزی و خودروسازان) خودداری نمایند.
۱۲- مراکز اسقاط از ذکر نام و نشان ستاد و سایر دستگاه های دولتی، که تعهداتی را متوجه دولت و ستاد نمایند، اکیداً خودداری نمایند.
۱۳- با توجه به برنامه ستاد در شفافیت هویتی مراکز اسقاط کلیه مراکز اسقاط ضمن ارائه آخرین تغییرات و سایر اسناد و مدارک هویتی مربوطه، نسبت به یکسان سازی نام حقوقی مرکز در ستاد و راهور به سرعت اقدام نمایند.
۱۴- کلیه مراکز اسقاط ضمن اعلام جابجایی مکانی به ستاد (در صورت انجام)، از فعالیت در مکانی خارج از مکان مورد تایید ستاد اکیداً خودداری نمایند.
۱۵-با توجه به تاکیدات متعدد ستاد در سال جاری، به اطلاع مراکز اسقاطی که دوربین خود را هنوز فعال نکرده و یا پروانه بهره برداری را به ستاد ارائه ننموده اند، می رسد تا پایان سال ۹۳، برای انجام این دو کار مهلت داشته و در سال آتی (با مهلتی بسیار کوتاه)، تا زمان رفع دو مشکل فوق، دسترسی ثبت نام و پذیرش مسدود خواهد شد.

۱۶- مراکز اسقاط همانطور که در تعهدنامه خود نیز بدان متعهد شده اند از واگذاری کلیه امور مرکز به پیمانکار خودداری نموده و در سال آتی برای نظارت بر این موضوع، سوابق بیمه ای مرکز دریافت و بررسی خواهد شد.
سایر موارد مربوطه مانند یکپارچگی مکانی اسقاط و بازیافت، نظارت بر بازیافت (با کنترل بیجک های ذوب)، رفع انباشت طرح های گذشته در نرم افزار قدیم و جدید، متعاقباً به اطلاع خواهد رسید.
پیشاپیش از همکاری و قانونمداری کلیه مراکز اسقاط تقدیر و تشکر می گردد.

سید وحید سعادت
مدیر امور مراکز اسقاط
 

قیمت فلزات

اخبار صنعت

اخبار انجمن

اعضای محترم آخرین قیمت فلزات پایه ضایعاتی و موتور گیربکس در مورخه ۹۳/۱۲/۴ به شرح ذیل می¬باشد: باطری هر کیلو ۳۵/۰۰۰ ریال سیم روکش دار هر کیلو ۸۱/۰۰۰ ریال رادیاتور برنجی هر کیلو ۱۱۷/۰۰۰ ریال رادیاتور آلومینیومی هر کیلو ۵۲/۰۰۰ ...

ادامه مطلب »

با سلام اعضای محترم انجمن صنفی برابر اطلاع و اصله تا کنون در استان البرز ۱۶ جواز تاسیس برای دریافت مرکز اسقاط صادر گردیده و ۸ درخواست دیگر نیز در دست بررسی است نکات مهم: ۱- استان البرز چه ظرفیتی ...

ادامه مطلب »

اعضای محترم برابر اعلام قبلی روزهای دوشنبه هر هفته قیمت فلزات پایه ضایعاتی بر روی سایت نجمن صنفی اعلام می¬شود با تشکر انجمن صنفی  

ادامه مطلب »

اعضای محترم آخرین قیمت فلزات ضایعاتی پایه در روز جاری مورخه ۹۳/۱۱/۲۷در بازار تهران به شرح ذیل می-باشد: باطری هر کیلو ۳۵/۵۰۰ ریال سیم روکش دار هر کیلو ۸۳/۰۰۰ ریال رادیاتور برنجی هر کیلو ۱۱۷/۰۰۰ ریال رادیاتور آلومینیومی هر کیلو ...

ادامه مطلب »